Chorwacja – raj dla miłośników sportów wodnych

Przez 25 stycznia 2019Przewodnik po spotach

Chorwacja to kraj słynący przede wszystkim z pięknej linii brzegowej, która rozciąga się przez wiele kilometrów, oferując przy tym mnóstwo interesujących atrakcji związanych z uprawianiem sportów wodnych. Szacuje się, że to państwo najczęściej odwiedzane przez Polaków właśnie ze względu na imponującą linię brzegową morza adriatyckiego. Dzięki błękitnej wodzie, kamienistym plażom i palmom nad wodą każda podróż do Chorwacji będzie niezapomnianą przygodą.

Dla aktywnych!

Jedną z głównych atrakcji w Chorwacji są wszelkiego rodzaju sporty wodne. Z uwagi na swój charakterystyczny klimat, a przede wszystkim silne podmuchy wiatru, Chorwacja to kraj idealnie nadający się do windsurfingu, kitesurfingu i wielu innych sportów ekstremalnych uprawianych na wodzie. W Chorwacji powstają kolejne ośrodki sportów wodnych, w których możemy spróbować windsurfingu, ale to także możliwości jazdy na bananie, fly fish lub parasailing. Wszystko to sprawia, że rokrocznie do Chorwacji przybywa mnóstwo turystów, którzy pragną aktywnie spędzić swój urlop. Dołącz do nich!

Najlepsze sporty wodne w Chorwacji

Na pierwszy plan wysuwają się sporty motorowodne lub takie, w przypadku których niezbędne jest skorzystanie z motorówki. W większych ośrodkach skorzystamy z szerokiej oferty dotyczącej skuterów wodnych, od tych najprostszych, do najbardziej zaawansowanych, oczywiście tylko wówczas, gdy posiadamy odpowiednie zezwolenia. Osoby, które lubią po prostu dobrze się bawić, mogą jeździć na nartach wodnych, a także na kilkuosobowych, gumowych, wypełnionych powietrzem bananach. Oferowane są również loty spadochronowe na linie przyczepionej do płynącej motorówki – piękna widoki i adrenalina!

Wśród najpopularniejszych sportów wodnych uprawianych w Chorwacji, warto wymienić:

  • windsurfing
  • kitesurfing
  • skutery wodne
  • parasailing
  • narty wodne
  • jazda na bananie

Windsurfing

Ten rodzaj sportu nie należy do najprostszych. Wymaga nie tylko świetnej koordynacji ruchowej i zachowania równowagi, ale również wiedzy na temat kierunków wiatru i umiejętności ich przewidywania. Najlepszymi miejscami do windsurfingu w Chorwacji są: Premantura, Ravni i Rabac, Preluk, Punat i Baszka, Jadrija, Bol, Viganj, Ruskamen, Podstrana i Znjan. Liczne kluby i kursy, które są organizowane wzdłuż wybrzeża, być może zachęcą Cię również do spróbowania swoich sił w windsurfingu.

Kitesurfing

Wśród sportów wodnych równie popularny jak windsurfing jest również kitesurfing. Różni się tym, że zamiast żagla, sportowiec trzyma unoszący się w powietrzu latawiec. Ten pozwala nam się napędzać, a także wykonywać popisowe triki, jak choćby kilka salt w powietrzu. Kitesurfing jest niezwykle widowiskowym sportem.

Skutery wodne

Skutery wodne można wynająć w większych ośrodkach turystycznych. Jeśli jest to Twój ulubiony sport wodny, warto udać się w odwiedziny do Porecza, ponieważ tam w zatoce Peszkera, która jest chroniona od wiatru, odbywają się zawody i mogą być osiągane niewiarygodne prędkości.

Parasailing

Równie ekscytujący, a przy tym ładny pod kątem widokowym jest tak zwany parasailing, który pozwala nam unieść się na kilkadziesiąt metrów w górę, dzięki czemu możemy podziwiać przepiękną panoramę miasta i okolic. Wielkość spadochronu wpływa na jego nośność, więc jeśli jest on większy, to mogą na niego wsiąść dwie osoby – tandem. Wysokość lotu zależy od długości liny, która jest przywiązana do motorówki.

Żeglowanie

Warto również wspomnieć o mniej ekstremalnych sportach wodnych, takich jak popularne żeglowanie. Niemalże w każdej miejscowości istnieje sposobność wynajęcia jachtu, w zależności od określonego standardu, dzięki czemu można z powodzeniem żeglować po pięknych, chorwackich wodach.