Najlepsze spoty do kitesurfingu w Chorwacji

Przez 27 stycznia 2019Przewodnik po spotach

Chorwacja to jedno z państw, które jest najbardziej popularne wśród polskich turystów. Nie ma się co dziwić, ponieważ kraj ten słynie z pięknej linii brzegowej, egzotycznych palm i ciepłej pogody, a ceny nie odstraszają nawet polskiej złotówki. W chorwacji jest relatywnie tanio dla Polaków, co pozwala na spędzenie urlopu w pięknym miejscu, nie płacąc tyle, co przykładowo w Hiszpanii czy we Włoszech. Niezliczone wyspy, bliskość skalistych szczytów i urokliwe, zabytkowe miasteczka czynią ten kraj równie atrakcyjnym jak Grecja czy Włochy, a jednocześnie bardziej dostępnym dla bardziej oszczędnych wczasowiczów. Śródziemnomorskie położenie, bliskość centrów starożytnych potęg, takich jak Hellada czy Rzym, sprawiła, że nie brakuje tu także śladów antycznej historii.

Mało z przybywających turystów wie, że to właśnie Chorwacja jest jednym z pierwszych, a przez to najstarszych państw w Europie. Świadczą o tym pozostałości po starożytnych przodkach i mnóstwo zabytków, które pozostawili pierwsi mieszkańcy dzisiejszej Chorwacji, czyli Ilirowie. Kwitnąca turystyka jest zatem bardzo ważną gałęzią chorwackiej gospodarki i skupia się głównie wzdłuż wybrzeża Adriatyku – od Istrii na północy kraju po południe charakterystycznego wybrzeża dalmatyńskiego, ozdobionego przez liczne wyspy i wysepki.

Chorwacja rajem dla windsurfingu

Chorwacja to dobry pomysł na wypad windsurfingowy czy kajtowy. Wieją tu termiczne wiatry – Mistral (najczęściej z północnego zachodu), Jugo (z południowego wschodu, ciepły i wilgotny, towarzyszą mu często deszcze, burze i spore fale) i Bora (z północnego wschodu, częściej zimą, suchy, silny i porywisty). Najlepszą porą na zasmakowanie dobrodziejstwa tego typu jest wiosna, czyli okres od kwietnia do czerwca, jak również jesień w czasie września. Latem natomiast Mistral pozwala na sporą dozę pewności, a wiejący wiatr jest wystarczający.

Najlepsze spoty na surfowanie w Chorwacji

Spośród wielu pięknych miejsc dla aktywnych, warto wymienić kilka z nich:

  • Orebič
  • Peljesac
  • Perna
  • Viganj
  • Bol
  • Supetar
  • Povlja
  • Baska
  • Punat

Najbardziej znany spot do uprawiania kitesurfingu to kurort Orebic, który znajduje się na Półwyspie Peljesac. Tutaj wiatr jest dodatkowo wzmacniany przez cieśninę między półwyspem a wyspą Korculą. Spokojniejszy niż sam Orebic jest Camp Perna. Dobre warunki można znaleźć też w Viganj (gospodarz mistrzostw Chorwacji w windsurfingu), która to miejscowość znajduje się kilka kilometrów na zachód od Orebic, a także na całym odcinku między tymi miejscowościami.

W tym rejonie latem wieje w zasadzie każdego dnia między godziną 10 a 18, z siłą 2-6 bft, najsilniejszy wiatr pojawia się w miarę upływu dnia. Rano lepsze są zatem warunki do nauki na niższym poziomie. Siła wiatru zależy także od miejsca – bliżej brzegu, w zatoczce fale i wiatr są słabsze, zatem w poszukiwaniu większych wrażeń należy odpłynąć nieco dalej od brzegu.

Przez kitesurferów odwiedzana jest też wyspa Brac – okolice miejscowości Bol, gdzie mamy do czynienia z tym samym zjawiskiem, co na półwyspie Peljesac – w tym przypadku wiatr także powstaje dzięki dyszy, z tym że między wyspami Brac a Hvar. Można też pływać w miejscowościach Supetar czy Povlja po północnej stronie wyspy Brac. Wieje nieco słabiej niż na Peljesac, ale i tak warunki są doskonałe. Również występuje tendencja wzmagania się wiatru popołudniami, dzięki czemu fale często rosną do ponad metra wysokości.

Rajem dla kitesurferów będzie z pewnością wyspa Krk – w miejscowościach Baska (trudniejsze miejsce) oraz Punat (dla mniej zaawansowanych, spot położony w zatoczce, do której wejście osłania zielona wyspa Kosljun). Panuje tu szczególnie żeglarska i sportowa atmosfera, dzięki czemu każdy zapalony sportowiec poczuje się jak w raju.

One Comment

Skomentuj