Odpowiednie warunki fizyczne do bycia surferem

Surfing to taniec na falach morskich, odbywający się na specjalnie przystosowanej do tego desce. Sport ten zaczął rozwijać się już w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Dla wielu ludzi stał się już nie tylko wodną aktywnością fizyczną, ale przede wszystkim stylem życia. Surferzy kojarzeni są najczęściej z plażami słonecznej Kalifornii czy Hawajów, gdzie na deskach prezentują swoją wysportowaną sylwetkę i opaleniznę. Surfing to jednak aktywność fizyczna należąca do jednych z najbardziej wymagających i wyczerpujących. Trzeba wykazać się niezwykłą sprawnością i dynamiką, by móc utrzymać się na falach morskich i uzyskać pełną kontrolę nad jazdą.

Surfing wymaga od sportowca także umiejętności koordynacji wielu czynności naraz. W jeździe na desce surfingowej należy mieć pełną kontrolę zarówno nad swoim ciałem, jak i nad deską oraz tym, co dzieje się na morzu czy oceanie. Bardziej stabilnym odłamem surfingu jest windsurfing, w którym deska wyposażona jest w żagiel oraz kitesurfing, gdzie deska napędzana jest rodzajem paralotni. Wszystkie typy są jednak niezwykle wymagające i oczekują od swoich miłośników niepowtarzalnej precyzji i zaangażowania. Surfing to ciągła praca, praca i jeszcze raz praca. Przy każdej jeździe na desce surfingowej szlifuje się swoje umiejętności, które bardzo często weryfikowane są przez lżejsze bądź mocniejsze fale.

Surfing dla każdego?

Próby jazdy na desce surfingowej może dokonać każdy, niezależnie od wieku, wagi czy sprawności. Dopiero po pierwszych doświadczeniach można stwierdzić czy ktoś się do tego nadaje, czy też nie. Jedno jest pewne. Surfing jest na tyle wymagającą aktywnością fizyczną, że nie przypadnie do gustu każdemu. Jest niezwykle interesujący, emocjonujący i zachwycający, ale nie wszyscy są w stanie poradzić sobie z jego zaawansowaną techniką. Deska surfingowa oczekuje od swojego prowadzącego doskonałej koordynacji ruchu i stabilności, tak by mogła unosić się na falach. Aby móc uprawiać ten sport w pełni profesjonalnie i czerpać z niego ogrom zabawy należy wyróżniać się odpowiednimi warunkami fizycznymi.

Najważniejszym z nich jest sprawność, dzięki której można osiągnąć właściwą koordynację ruchów. Podczas jazdy na desce surfingowej należy być elastycznym i wyćwiczonym. W surfingu moc, siła i precyzja to trzy aspekty, które wpływają na osiągnięcie sukcesu. Człowiek, który nie prowadzi aktywnego trybu życia, może nie poradzić sobie z surfingiem. W tym sporcie najbardziej w kość dostają nogi, które powinny być bardzo dobrze wyćwiczone i odporne na rozmaite urazy. Omawiana dyscyplina oczekuje od sportowców pełnego dynamizmu i energiczności. Ważna jest zarówno siła jak i wysportowane ciało, ale także charakter i zaangażowanie. Surfer powinien wyróżniać się pozytywną energią i pragnieniem odkrywania świata. Same chęci jednak nie wystarczą. W surfingu liczy się przede wszystkim sprawność fizyczna, wyćwiczone ciało, silne nogi i perfekcyjna koordynacja ruchowa. Wszystkie te elementy sprawią, że o wiele łatwiej będzie się utrzymać na desce i czerpać z tego sportu radość. Surferzy kojarzeni są z wysportowanym ciałem i opalenizną, co się sprawdza w rzeczywistości. Jazda na desce po ostrych falach morskich uczy przede wszystkim pokory determinacji. Nie wystarczy sama siła fizyczna, by zostać profesjonalnym i zdobywającym sukcesy surferem. Liczy się dążenie do celu i walka o największe marzenia. Początki surfingu dla każdego będą trudne, lecz szlifowanie umiejętności jest warte tych niepowtarzalnych emocji, adrenaliny i niezapomnianych widoków.

Skomentuj