Każda osoba, która rozpoczyna swoją przygodę ze sportami wodnymi, z pewnością musi zdobyć stosowną wiedzę, dzięki której ten sport stanie się pasją, zamiłowaniem a jednocześnie bezpieczną formą aktywności, z której czerpać będziemy maksimum przyjemności, bez uszczerbku na naszym zdrowiu. Przewodnik surfera to zbiór wszelkich, niezbędnych zasad i reguł, a także obowiązków, dzięki którym rozpoczęcie tego sportu, a także zagłębianie się w niego, stanie się prawdziwą przyjemnością dla każdej osoby.

Co powinien wiedzieć każdy rozpoczynający przygodę z surfingiem?

To, że surfing jest rewelacyjną zabawą, wiedzą wszyscy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to także ciężka praca, aktywność wymagająca doskonałej sprawności, kondycji i siły. Zanim zacznie się przygodę z deską, warto poznać podstawowe zasady, by można było czerpać maksimum przyjemności przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.

  • Brak kontroli nad treningiem

O ile w przypadku większości dyscyplin sportowych mamy kontrolę nad treningiem i co więcej, to od nas zależy, ile z siebie damy, o tyle w przypadku surfingu jej nie posiadamy. Nikt z nas nie ma wpływu na warunki pogodowe, nie może przewidzieć czy fale danego dnia będą odpowiednie, czy też nie. W surfingu wszystko jest zależne od sił natury, zatem jeśli trafimy na korzystny dzień, trzeba wykorzystać go jak najlepiej.

  • Dzielenie się falami

Podczas uprawiania różnych sportów, trening jest mało kolizyjny – na siłowni zgodnie dzielimy się sprzętem, podczas joggingu każdy biegnie wybraną przez siebie drogą, w grach drużynowych wszyscy znają swoją pozycję na boisku. W przypadku surfingu jest zdecydowanie inaczej, bowiem tutaj falami trzeba się dzielić. W Polsce jest tylko kilka miejsc nad naszym Bałtykiem i dlatego są one bardzo oblegane – w danym punkcie jest wielu surferów i często trudno trafić na “dobrą” falę. Ci początkujący bardzo często spędzają długie godziny w wodzie, a nie zawsze udaje im się w pełni wykorzystać czas treningu.

  • Dużo pokory

Jak w każdym sporcie, również w surfingu pokora odgrywa bardzo ważną rolę. Wiadomo, że trzeba być odważnym, bo to sport ekstremalny, w którym ryzykujemy często nawet nasze życie. Możemy czuć się naprawdę dobrymi surferami, a wystarczy jedna, bardzo mocna fala, która wprowadzi nas pod wodę i wydostać się z niej może być naprawdę bardzo trudno. Pokora w tym sporcie stanowi więc tutaj element nadrzędny. Trzeba pamiętać, że z żywiołami nie wygramy i czasami lepiej jest odpuścić niż ryzykować.

  • Odporność na urazy

Każdy sport niesie za sobą ryzyko wystąpienia urazów. W przypadku surfingu na samym początku zdarzają się ciągłe upadki, kolizje i niespodziewane zwroty akcji. Można wpaść na skały lub uderzyć w innego surfera. Otarcia, skaleczenia, złamania zdarzają się bardzo często i nawet jeśli wydawać by się mogło, że upadek do wody nie jest w stanie wyrządzić nam dużej krzywdy, to w rzeczywistości nie jeden może przynieść przykre konsekwencje.

  • Doskonała kondycja

Jak w każdym sporcie, kondycja odgrywa niezwykle ważną rolę. Warto więc o nią dbać, nie tylko stawiając na sam surfing, ale również na inne formy aktywności fizycznej. Należy nad nią wciąż pracować, aby zwiększać naszą wydolność i wytrzymałość organizmu. Podczas surfingu mocne mięśnie całego ciała są niezwykle ważne, należy więc zadbać o ich regularne wzmacnianie poprzez różnego rodzaju ćwiczenia.

  • Ciągłe szkolenie się w pływaniu

W surfingu umiejętność pływania kraulem jest niezwykle ważna, dlatego też trzeba zdać sobie sprawę, że regularne pływanie na basenie to element nadrzędny, jeśli zależy nam na byciu lepszym surferem.

  • Cierpliwość i wytrwałość

Nigdy nie można się poddawać. Wiadomo, że początki są bardzo trudne i potrzeba wiele pracy, aby móc zacząć odpowiednio współpracować z deską. Tylko i wyłącznie poprzez cierpliwość i wytrwałość można w pełni osiągnąć to, na czym nam zależy.

Surfowanie to prawdziwa przyjemność dla pasjonatów sportów wodnych i choć ta aktywność jest bardzo trudna, wymaga wszechstronnej pracy – nie tylko z deską na wodzie, to dla tej przyjemności naprawdę warto!

Skomentuj