Nie wiesz czym jest kitesurfing? Poruszasz się po wodzie na specjalnej desce po wodzie i wykonujesz wyskoki, a wszystko przy pomocy latawca, który pełni rolę pędnika. Kitesurfing jest bardzo popularny na akwenach słodkowodnych (m.in. w dolinach alpejskich), ale także morskich – nad naszym Bałtykiem w wielu miejscach możemy zobaczyć pasjonatów tego sportu, gdzie panują optymalne warunki wiatrowe dla tej dyscypliny.

Aby móc uprawiać kitesurfing potrzebny jest między innymi:

  • bar – element łączący latawiec z kitesurferem,
  • deska – na której stoi kitesurfer,
  • latawiec – służy do uzyskania napędu.

Sam sprzęt to tylko jeden z elementów – odpowiednie warunki pogodowe to kolejna, bardzo ważna kwestia – muszą zostać zachowane, aby w ogóle móc uprawiać ten sport. Jest więc to dyscyplina uzależniona od warunków atmosferycznych. Kitesurferzy w pełni wykorzystują korzystną pogodę, czasami muszą na nią długo czekać, odkładając treningi prowadzone na wodzie, zastępując je inną formą aktywności.

Wiatr przyjacielem kitesurferów

Każdy z nas doskonale wie, jak cudownie jest puszczać latawce, kiedy panuje odpowiedni wiatr. Tylko wtedy możemy osiągnąć zamierzony cel, a latawiec jest w stanie utrzymać się wysoko i nie spaść. W przypadku kitesurferów, gdzie siłą napędową jest właśnie latawiec, to wiatr jest dla nich prawdziwym sprzymierzeńcem. O ile większość nie przepada za wietrzną pogodą, o tyle kitesurferzy ją po prostu uwielbiają. Dzięki odpowiedniemu przeszkoleniu a także latom praktyki wielu z nich potrafi umiejętnie odczytać prognozę. Warto wziąć pod uwagę kierunek wiatru i ciśnienie atmosferyczne. Obserwowanie warunków pogodowych stanowi element nadrzędny, na którym powinien skupić się każdy miłośnik tego sportu, by w pełni korzystać z treningu. Warto zapamiętać takie strony internetowe, jak: Windguru, Windyty czy Windfinder.

Który stopień wiatru jest najlepszy?

Siła wiatru jest podstawą, aby latawiec mógł się unosić, a jednocześnie utrzymywać kitesurfera. Jaki więc jego stopień będzie najlepszy? Aby kite mógł sam się wznosić, potrzebny jest wiatr w granicach około 2 stopni Beauforta, jednak najlepszy, szczególnie w momencie, gdy rozpoczynamy przygodę z tym sportem wodnym, okaże się w przedziale 3 – 5 stopni. Wiatr powinien być na tyle regularny, by w jego sile nie było zbyt dużych odchyleń, bo może to znacząco utrudnić poruszanie się na wodzie. Nie warto porywać się na wiatr o zbyt dużej sile, ponieważ brak umiejętności radzenia sobie z tak wysokim natężeniem może spowodować utratę sprzętu a nawet uszczerbek na zdrowiu. Podobnie sprawa wygląda z kierunkiem wiatru, który także ma duże znaczenie. Dla początkujących najlepszym będzie tzw. wiatr side-shore, czyli wzdłuż linii brzegowej. Kierunek można określić między innymi poprzez sposób układania się fal względem brzegu czy przy wypuszczeniu z dłoni ziarenek piasku, obserwując, na którą stronę opadają. Jeżeli odczuwasz podmuchy wiatru bezpośrednio w twarz, jest to tzw. wiatr on-shore. Jaki więc kierunek jest najlepszy? Taki, gdy wiatr pędzi wzdłuż brzegu.

Odpowiednia pogoda to priorytet dla kitesurferów, dlatego też odpowiednie warunki na uprawianie tego sportu to rzecz nadrzędna dla każdego sportowca tej dyscypliny. Do wiatru należy podchodzić z szacunkiem i nie robić czegoś ponad własne możliwości.

Skomentuj