Z rodziną do Chorwacji – przygotuj się przed wyjazdem

Przez 26 stycznia 2019Przewodnik po spotach

Chorwacja to jeden z najpopularniejszych w ostatnim czasie kierunków na wakacje. Nie ma się jednak co dziwić, dlatego że można znaleźć tam wszystko, co potrzebne, zarówno do aktywnego, jak i bardziej spokojnego odpoczynku. Kilometry plaż, tysiące wysp, niezwykłe krajobrazy, piękna roślinność i lazurowa woda Adriatyku o idealnej do letnich kąpieli temperaturze zachwycają już od pierwszych chwil pobytu. Do tego pogoda zawsze dopisuje, jedzenie jest pyszne, miejsc i atrakcji do zwiedzenia cała masa, a ofert noclegowych ogromny wybór.

Chorwację uznaje się za najpopularniejszy wśród Polaków kraj na samodzielnie organizowane wyjazdy. Według statystyk Chorwackiej Izby Turystycznej, co roku odwiedza Chorwację pół miliona Polaków, a liczba ta stale rośnie. Bojan Baketa, dyrektor Narodowego Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, wymienia następujące walory swojego kraju: piękne widoki, wiele zabytków, malownicze domy i nade wszystko błękitna woda. Zakochani w tym miejscu turyści dodają także: niepowtarzalny klimat miast i miasteczek oraz pogodnych i przyjaznych ludzi. Większej reklamy tego regionu nie trzeba.

Noclegi, czyli dobre miejsce na kwaterę

Noclegi w Chorwacji w dużej mierze oferują kwatery, jak i bardziej luksusowe apartamenty. Dodatkowo, można tu spotkać wiele kempingów, co jest z pewnością zaletą dla tych turystów, którzy lubią spędzać czas aktywnie, oferując sobie mnóstwo wrażeń w czasie wyjazdu. Ta trzecia opcja doskonale sprawdzi się w przypadku rodzin z dziećmi. Na kempingach znajdziecie mnóstwo atrakcji: baseny, animacje, place zabaw i boiska sportowe, a do tego praktycznie wszystkie z oferty Vacansoleil są bezpośrednio przy plaży. Oczywiście można też znaleźć kempingi, które znacznie odstają od standardu pięciogwiazdkowego, niemniej jednak nie trzeba się martwić, bo istnieją wśród nich też takie, które oferują zadowalający poziom wygody.

Dojazd, czyli wygodna podróż

Pomimo tego, że Chorwacja nie jest wcale oddalona o wiele kilometrów od Warszawy czy Wrocławia, warto w czasie trasy nie przeceniać swoich możliwości i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Dbaj o to, aby zatrzymywać się co jakiś czas, rozprostowywać kości, dużo pić, a przede wszystkim nie jechać, jeśli czujesz się zmęczony. Podczas podróży warto skorzystać z miejsc na trasie, które oferują noclegi z myślą o zmęczonych kierowcach.

Ubezpieczenie, czyli bezpieczny odpoczynek

Od 1 lipca 2013 roku Chorwacja dołączyła do grona państw UE. Na mocy umów międzynarodowych podpisanych pomiędzy państwami członkowskimi polscy turyści dysponujący prawem do publicznego systemu opieki zdrowotnej w Polsce mogą w razie nagłej choroby lub wypadku na wakacjach skorzystać również z publicznej opieki zdrowotnej w Chorwacji. W tym celu przed wyjazdem powinni wyrobić sobie w najbliższym oddziale NFZ bezpłatną kartę EKUZ. Jednak nie będzie ona wystarczająca…

Dlaczego warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie podróżne przed wyjazdem do Chorwacji?

Możesz się leczyć gdzie chcesz i bez żadnych dodatkowych opłat. Z wykupionym ubezpieczeniem nie musisz się martwić tym, gdzie jest najbliższa publiczna placówka ani dodatkowymi opłatami.
Unikniesz wysokich kosztów transportu medycznego do Polski, w wypadku, gdyby stało się coś bardzo niebezpiecznego. Ubezpieczenie tego typu obejmuje wersję podstawową oraz rozszerzoną z nieco wyższą opłatą. Pamiętaj, że nawet złamana kość biodrowa to właśnie przypadek, w którym chorwacka służba zdrowia ma obowiązek przewieźć Cię do Polski.